TGS Kadın Komisyonu kuruldu |

TGS Kadın Komisyonu kuruldu

Tarih 15 Aralık 2013

Türkiye Gazeteciler Sendikası Kadın Komisyonu kuruldu. Kadın gazeteciler, “Mesleğimizi yaparken, kadına yönelik şiddetin bir parçası olmak istemiyoruz. Mesleğimizi yaparken, kadına yönelik şiddetin hedefi olmak istemiyoruz” dedi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Kadın Komisyonu, yaptığı yazılı açıklamayla kuruluşunu deklere etti

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’ne dikkat çeken TGS Kadın Komisyonu, medyanın yaptığı haberlerle artan kadın cinayetlerinin bir parçası olduğuna dikkat çekti.

TGS Kadın Komisyonu, “Araştırmalar gösteriyor ki, medyada kadına yönelik erkek şiddetinin temsili de, genel olarak kadının temsili de son derece sorunlu. Bu haberler kadını nesneleştiriyor, şiddeti olağanlaştırıyor, hatta meşrulaştırıyor. Haberlerdeki eril dil ve bakış açısı, toplumdaki cinsiyet ayrımcılığını besliyor, mağdur olmuş kadını bir kez daha mağdur ediyor. Daha açık söyleyelim: Medya, bu haberlerle kadına yönelik suçlara açıkça ortaklık ediyor” dedi.

Medya çalışanlarının üçte birini oluşturan kadınların da ayrımcılıktan mobinge, eşdeğer işe eşit ücret verilmeyişinden cinsel tacize, erkek egemen sistemin tüm uygulamalarına maruz kaldığına dikkat çeken TGS Kadın Komisyonu, “Sadece iş yerinde değil, sokakta da şiddetin hedefindeyiz. Alanda çalışan muhabirler, sıkça polisin cinsel saldırısına maruz kalıyor” diye belirtti.

TGS Kadın Komisyonu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Ancak biz TGS’li kadın gazeteciler, tüm bunlara teslim olmak niyetinde değiliz. Mesleğimizi yaparken, kadına yönelik şiddetin bir parçası olmak istemiyoruz.

Mesleğimizi yaparken, kadına yönelik şiddetin hedefi olmak istemiyoruz.

Biz kadın çalışanlar ise kadına yönelik şiddeti mor gözü sayfalara taşımadan da, kadının bedenini metalaştırmadan da, ‘aldatıyordu dövdüm’ gibi şiddet uygulayan elin sözünü dikkate alıp başlığa çıkartmadan da kadına yönelik şiddet haberleri yapılabileceğine inanıyoruz. Yazdığımız iki satırın, sesini duyuramayan kadının sesi olmasını istiyoruz.

Bu sesi duyururken onu deşifre ve mağdur etmeme hassasiyetini medyadaki ‘bıyıklı’ zihniyete göstermek istiyoruz.

Medyada çalışan kadınlar olarak “Erkek egemen medya diline son” diyoruz.

Bu nedenle TGS Kadın Komisyonu’nunu kurduk, hem medyada erkek egemen cinsiyetçiliğe hem de yaşamın her alanında kadına yönelik şiddete karşı mücadelenin bir parçası olacağız. Vardık, varız, var olacağız.”

Not: Sitemizde bulunan bu ve buna benzer bilgilerin birçoğu alıntıdır. Duygusohbet.com, kullanıcıları tarafından geliştirilen bir site olduğu için yazılardan sorumlu değildir.


SOHBET GİRİŞİ ÜCRETSİZ JAVASIZ

Yorum Yapın