Suriye 6 bin kadın tecavüze uğradı |

Suriyede 6 bin kadın tecavüze uğradı

Tarih 15 Aralık 2013

Suriye’de savaşın başladığı Mart 2011’den bu yana en az 6 bin kadın tecavüze uğradı. Taciz ve işkence vakaları her geçen gün artıyor.

BBC’nin haberine göre Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Ağı (EMRHN), çatışmaların başladığı 2011 yılının Mart ayından beri 6000 kadar kadının tecavüze uğradığını bildirdi.

Örgütün sözcüsü bu kadınların yaşadıkları toplumda kınanıp dışlandıklarını ve sıklıkla evlerini terketmek zorunda kaldıklarını vurguladı.

Örgütün hazırladığı raporda ayrıca kadınların keskin nişancıların hedefi olduklarına, çoğu zaman çocuklarıyla canlı kalkan olarak kullanıldıklarına dikkat çekildi.

“Kadınlara yönelik Şiddet, Suriye’deki Çatışmaların Kanayan Yarası” 2013’ün ilk yarısında mağdur kadınlar ve sağlık görevlileriyle yapılan mülakatlara dayanıyor.

Rapor, yüzlerce Suriyeli kadının, nasıl keyfi şekilde gözaltına alındığını, devlete ait gözetim merkezlerinde çeşitli işkence vakalarına maruz kaldığını anlatıyor.

Sözcü Hayet Zeghiche BBC’ye yaptığı açıklamada, söz konusu kadınların siyasi sebeplerle kasten hedef alınabildiklerini de ekliyor.

Rapor mahkum takası ya da intikam için kadınların kaçırıldığını ve bunun artık bir tür strateji haline geldiğini vurguluyor.

Not: Sitemizde bulunan bu ve buna benzer bilgilerin birçoğu alıntıdır. Duygusohbet.com, kullanıcıları tarafından geliştirilen bir site olduğu için yazılardan sorumlu değildir.


SOHBET GİRİŞİ ÜCRETSİZ JAVASIZ

Yorum Yapın