2014 seçim hileri başladı |

seçim hilleri başladı

Tarih 30 Mart 2014

Mardin’de oy kullanma işlemleri sırasında yaşanan ihlallere itiraz eden BDP görevlilerine yönelik saldırı haberleri gelmeye devam ediyor.

Yeşilli ilçesinde bulunan Yeşilli Ahmet Demir İlköğretim Okulu 1021 No’lu sandıkta görevli olan BDP’nin kadın müşahitti Devran Kanat, AKP’lilerin saldırısına uğradı.

AKP’lilerin toplu halde oy kullanmasına itiraz eden Devran Kanat’a, AKP’li müşahitler ve yetkililer saldırdı. Saldırıya ilişkin bilgi veren Kanat, sandık başkanının AKP’lilerin toplu oy kullanılmasına göz yumduğunu belirtti. Kendisinin de toplu oy kullanımına itirazda bulunduğu için AKP’li müşahit ve parti yetkililerinin saldırısına maruz kaldığını söyledi. Kanat saldırı sırasında orada bulunan polislerin izlemekle yetindiğini ve AKP’liler ile ilgili herhangi bir yasal işlemde bulunulmadığını da sözlerine ekledi.

Mardin’de oy kullanma işleminin başlaması ardından AKP’nin sandık hileleri haberleri gelmeye başladı. Midyat İMKB Lisesi C/blokta bulunan sandıklarda, AKP mührünün basılı olduğu oy pusulaları BDP’li müşahitler tarafından yakalandı.

BDP’li yetkililerin verdiği bilgiye göre Midyat İMKB Lisesi C/ bloktaki sandıkta AKP mühür basılmış çok sayıda oy pusulası yakalandı.

Midyat İstiklal İlköğretim Okulu’nda ise AKP’lilerin oy mührünü kırarak tek mühürle oy kullandırdığı ve kargaşa yaratarak BDP’li seçmenlerin oy kullanmalarını engellemeye çalıştıkları bildirildi,
,
.
Siirt’te seçimlerdeki ihlallerin önüne geçmek amacıyla İsveç’ten kente gelen 63 kişilik heyet ve İHD’liler polis tarafından engellenirken, Siirt ve ilçelerinde yaşanan usulsüzlükler, asker-korucu, CHP ve AKP’lilerin baskısı nedeniyle tartışmalar yaşanıyor. Pervari’de okuma yazma bilmeyen yaşlılara ‘yardım’ eden sandık görevlisi oyları CHP için kullandı.

Pervari İlçesi’nde CHP’li aday İsmail Bilen’in köyü olan Gürzuva köyünde, sandık görevlisi yardım adı altında okuma yazması olmayan yaşlıların yerine CHP’li aday için oy kullandı.

Tillo’ya bağlı Yamaç köyünde ise BDP’li müşahitler mükerrer oy kullanıldığı gerekçesiyle itirazda bulundu. Tartışma ardından jandarma ve AKP’lilerin saldırması üzerine adı öğrenilemeyen bir BDP müşahiti yaralandı.

..
.
Yerel seçimlerde oy kullanma saatinin başlamasıyla birlikte sandıklarda hileler de peşinden geldi. Bitlis ve Tatvan’da sandığa konulmuş AKP mührünün basılı olduğu oy pusulaları ele geçti.

HDP Bitlis İl Başkanı Hamza Özkan, Bitlis Lisesi 1083 Nolu Sandıkta, AKP mühürlü oy tespit edildiğini ve gerekli itirazı yaptıklarını söyledi. Benzer bir durumun Tatvan’da da yaşandığını belirten Özkan, AKP’nin baskıyla seçimi almak istediğini belirterek duyarlılık çağrısı yaptı.

SANDIK BAŞKANI ZARFLARI EVDE MÜHÜRLEMİŞ

Tatvan’da ise Tuğ Orta okulu, 1009 Nolu sandık başkanının, sandık kurulu üyeleri gözü önünde mühürlemesi gereken seçim pusula ve zarflarını evde mühürlediği ortaya çıktı.

Aynı sandıkta AKP mührü basılı toplu oy pusulası ele geçirildi.

TATVAN’DA BİR KİŞİ İKİ SANDIKTA BİRDEN OY KULLANDI

Tatvan’da Hediye Erat adlı bir kişinin 1007 ve 1004 nolu iki sandıkta birden oy kullandığı da belirlendi. 1007 numaralı sandık kurulu Erat’ın tekrar oy kullanmasına, 1004 nolu sandıkta fazla çıkan oyun rastgele yakılmasına karar verdi. BDP’nin sandık müşahitleri ise, fazla çıkan oyun bir parti lehine rastgele yakılabileceğini belirterek usulsüzlüğe itiraz etti.
.
.
.
Mardin’in Derik ilçesine bağlı Kotê (Pirinçli) köyünde toplu oy kullanmak isteyen AKP’lilere itiraz eden BDP avukatlarına saldırı gerçekleşti. Bir avukat hafif yaralandı.

Kotê köyünde köy muhtarı eşliğinde toplu oy kullanmak isteyen AKP’liler duruma itiraz eden BDP avukatlarına saldırdı. Avukatlar 20 kişilik bir grubun taşlı sopalı saldırısına uğradı.

Saldırıya ilişkin bilgi veren Av.Ziya Bagı, sabah saatlerinden itibaren AKP’lilerin toplu oy kullandığını belirterek bu durum itiraz ederek tutanak tutmak istediklerini bunun üzerine AKP’li grubun kendilerine saldırdığını söyledi.

Jandarma’nın AKP’lilerin saldırısını izlemekle yetindiğini söyleyen Bagı, AKP’lilerin Jandarma ile birlikte köylülere baskı yaptığını aktardı..
.
.
.
HDP’nin yüksek oy almasının beklendiği Zeytinburnu’nda gelmeyen kişilerin yerine oy kullandırılırken, sandık başkanı, kabine girerek, bir kişiye, “Bu partiye vereceksin” dedi. Ayrıca okul müdürünün elinde AKP broşürü ile gezmesi dikkat çekti.

İstanbul’un Zeytinburnu ilçesinde seçime hile karıştırılıyor. Ziya Gökalp İlköğretim Okulu’nda 1023 numaralı sandıkta, gelmeyen 2-3 kişinin yerine başkaları oy kullandı.

Ayrıca okul müdürü, elinde AKP dergisi ile dolaşırken görüldü.

Faruk Timurtaş İlköğretim Okulu’nda da sandık başkanı, kabine girerek, bir seçmene “Bu partiye oy vereceksin” dedi.

Ayrıca aynı okulda 1297 No’lu sandıkta HDP’nin temsilci ve müşahit bulundurmasına izin verilmedi. Bunun üzerine Belediye Eşbaşkan Adayı Hüseyin Güngör, hilelelerin önüne geçmek için sandık başında beklemeye başladı..
.
.
.
AKP MÜHÜRLÜ HAZIR OYLAR

Bitlis ve Tatvan’da sandığa konulmuş AKP mührünün basılı olduğu oy pusulaları ele geçti.

Bitlis Lisesi 1083 Nolu Sandıkta, AKP mühürlü oy tespit edildi. Tatvan’da ise Tuğ Orta okulu, 1009 Nolu sandığın sandık kurulu başkanı, oy pusulalarının içerisine bırakıldığı zarfları ve 303 oy pusulasının arka kısmı evinde mühürleyip getirdi.

Tatvan’da Hediye Erat adlı bir kişinin ise 1007 ve 1004 nolu iki sandıkta birden oy kullandığı da belirlendi. 1007 numaralı sandık kurulu Erat’ın tekrar oy kullanmasına, 1004 nolu sandıkta fazla çıkan oyun rastgele yakılmasına karar verdi. BDP’nin sandık müşahitleri ise, fazla çıkan oyun bir parti lehine rastgele yakılabileceğini belirterek usulsüzlüğe itiraz etti.

MİDYAT’TA OY PUSULALARI YAKALANDI

AKP mühürlü oylar Midyat’ta da ele geçti.

Midyat İMKB Lisesi C/blokta bulunan sandıklarda, AKP mührünün basılı olduğu oy pusulaları BDP’li müşahitler tarafından yakalandı.

AÇIK OY BASKISI

Bitlis’in Ahlat İlçesi’ne bağlı Ovakışla beldesinde Ovakışla İlköğretim Okulu’nda kurulan 1050 nolu sandıkta AKP’liler açık oy kullanmak istedi.

AKP’li Başkan Adayı Ahmet Babahan ve AKP’lilerin açık oy kullanmasına BDP’li görevlilerin itirazı üzerine gerginlik yaşandı. AKP’liler BDP’li görevlilerin yanısıra avukatlara ve açık oy kullanımını görüntülemek isteyen basın mensuplarına da saldırdı.

Amed’in Kulp ilçesine bağlı Goçkar köyünde CHP’nin sandık görevlilerinin köye girmesine izin vermeyen köy korucularının, halkı ise açık oy kullanmaya zorladığı belirtiliyor. Uzun namlulu silahlar ile köy girişinde bekleyen koruculara ilişkin haber verilen İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’nın ise “Yapacağımız bir şey yok. CHP’nin ilçe başkanına haber verin, o müdahale etsin” dediği belirtildi.

KÖYÜN YARISI AÇIK OY KULLANDI

Urfa’nın Bozova ilçesi AKP ilçe Belediye Başkanı Hasan Arusoğlu’nun köyü olan Saf köyünde de, BDP’li müşahitlerin bir grup tarafından zorla okuldan uzaklaştırıldığı ve açık oy kullanıldığı belirtildi.

Ceylanpınar ilçesine bağlı Yukarı Karataş (Kevirreş) köyünde de açık oy haberi geldi.

430 seçmeni olan köyde şu ana kadar oyların yarısına yakınının açık kullanıldığı belirtiliyor.

DERİK’TE BİR AVUKAT YARALANDI

İhlaller ve usulsüzlüklere itiraz eden müşahitler ve avukatlar da saldırıya uğruyor.

Mardin’in Derik ilçesine bağlı Kotê (Pirinçli) köyünde toplu oy kullanmak isteyen AKP’lilere itiraz eden BDP avukatlarına saldırı gerçekleşti. Bir avukat hafif yaralandı.

ÇALDIRAN’DA 2’Sİ AĞIR 4 KİŞİ YARALI

Van’ın Çaldıran ilçesine bağlı Aşağı Çanak (Kurtikan) köyünde, AKP belediye meclis üyesi adayı İzzet Şahin ve köyün muhtar adayı AKP’li İlhami Şahin’in de aralarında bulunduğu bir grup, BDP müşahitlerine bıçakla saldırdı. AKP’lilerin açık oy kullanmak istemesine BDP’li müşahitlerin müdahale etmesi üzerine başlayan tartışma sonucunda çıkan olayda, Kemal Şahin ve Harun Şahin vücutlarının çeşitli yerlerinden aldıkları bıçak darbesi ile Tekin Şahin ve Necmettin Şahin ise atılan taşlardan dolayı yaralandı.

Köy sakinlerinin araya girmesi sonucunda Çaldıran Devlet Hastanesi’ne kaldırılan ve durumları ağır olan yaralılardan Kemal Şahin ve Harun Şahin ilk müdahalenin ardından Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Olay sonrası köyde oy verme işlemi durdurulurken, olay yerine sevk edilen çok sayıda asker köyün içinde konumlandırıldı.

SİVEREK’TE ASKER VE KORUCU SALDIRISI

Urfa’nın Siverek İlçesi’ne bağlı Hamamören Köyü’nde de açık oy kullanımına itiraz eden BDP’li müşahitler saldırıya uğradı.

Siverek’e bağlı Hamamören Köyü’nde sandıkta müşahitlik yapan Ferit Fener, Ramazan Fener, İbrahim Fener ve Ömer Fener asker ve korucular tarafından darp edildi.

TUTAK’TA BİR KİŞİ YARALANDI

Ağrı’nın Tutak ilçesi Burnubulak köyünde ise Liberal Demokrat Parti adayı yandaşlarının sandığa sürekli müdahale etmesi sonucu tartışma çıktı. BDP’lilerin itirazı üzerine çıkan tartışma kavgaya dönüştü ve BDP’li Süleyman Tahtalı, aldığı darbe sonucu yaralandı. Sandık başkanının oy kullanma işlemini durdurduğu köyde gerginlik had safhada.

KOCAKÖY’DE OY VERME SIRASINDA FİŞLEME

Amed’in Kocaköy ilçesine bağlı Kokulupınar mahallesinde bulunan Kokulupınar İlk Öğretim Okulu’nda ise AKP’li müşahitler perde arkasına geçerek, oy kullanan insanların fotoğraflarını telefonlarla çekiyor.

YAŞLILARA YARDIM ADI ALTINDA OYLAR CHP’YE

Siirt’te seçimlerdeki ihlallerin önüne geçmek amacıyla İsveç’ten kente gelen 63 kişilik heyet ve İHD’liler polis tarafından engellenirken, Siirt ve ilçelerinde yaşanan usulsüzlükler, asker-korucu, CHP ve AKP’lilerin baskısı nedeniyle tartışmalar yaşanıyor. Pervari’de okuma yazma bilmeyen yaşlılara ‘yardım’ eden sandık görevlisi oyları CHP için kullandı.

Pervari İlçesi’nde CHP’li aday İsmail Bilen’in köyü olan Gürzuva köyünde, sandık görevlisi yardım adı altında okuma yazması olmayan yaşlıların yerine CHP’li aday için oy kullandı.

Tillo’ya bağlı Yamaç köyünde ise BDP’li müşahitler mükerrer oy kullanıldığı gerekçesiyle itirazda bulundu. Tartışma ardından jandarma ve AKP’lilerin saldırması üzerine adı öğrenilemeyen bir BDP müşahiti yaralandı.

..
Çaldıran’a bağlı Aşağı Çanak (Kurtika) köyünde AKP’liler BDP müşahitlerine bıçakla saldırdı. Saldırı sonucu 2’si ağır 4 kişi yaralandı. Siverek’te ise 4 BDP’li müşahit asker ve korucular tarafından darp edildi.

Van’ın Çaldıran ilçesine bağlı Aşağı Çanak (Kurtikan) köyünde, AKP belediye meclis üyesi adayı İzzet Şahin ve köyün muhtar adayı AKP’li İlhami Şahin’in de aralarında bulunduğu bir grup, BDP müşahitlerine bıçakla saldırdı. AKP’lilerin açık oy kullanmak istemesine BDP’li müşahitlerin müdahale etmesi üzerine başlayan tartışma sonucunda çıkan olayda, Kemal Şahin ve Harun Şahin vücutlarının çeşitli yerlerinden aldıkları bıçak darbesi ile Tekin Şahin ve Necmettin Şahin ise atılan taşlardan dolayı yaralandı.

Köy sakinlerinin araya girmesi sonucunda Çaldıran Devlet Hastanesi’ne kaldırılan ve durumları ağır olan yaralılardan Kemal Şahin ve Harun Şahin ilk müdahalenin ardından Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Olay sonrası köyde oy verme işlemi durdurulurken, olay yerine sevk edilen çok sayıda asker köyün içinde konumlandırıldı. BDP yöneticileri oy verme işleminin devam etmesi için ilçe seçim kuruluna başvururken, köyde gerginlik devam ediyor.

SİVEREK’TE ASKER VE KORUCU SALDIRISI

Urfa’nın Siverek İlçesi’ne bağlı Hamamören Köyü’nde de açık oy kullanımına itiraz eden BDP’li müşahitler saldırıya uğradı.

Siverek’e bağlı Hamamören Köyü’nde sandıkta müşahitlik yapan Ferit Fener, Ramazan Fener, İbrahim Fener ve Ömer Fener asker ve korucular tarafından darp edildi.

TUTAK’TA BİR KİŞİ YARALANDI

Ağrı’nın Tutak ilçesi Burnubulak köyünde ise Liberal Demokrat Parti adayı yandaşlarının sandığa sürekli müdahale etmesi sonucu tartışma çıktı. BDP’lilerin itirazı üzerine çıkan tartışma kavgaya dönüştü ve BDP’li Süleyman Tahtalı, aldığı darbe sonucu yaralandı. Sandık başkanının oy kullanma işlemini durdurduğu köyde gerginlik had safhada.

Not: Sitemizde bulunan bu ve buna benzer bilgilerin birçoğu alıntıdır. Duygusohbet.com, kullanıcıları tarafından geliştirilen bir site olduğu için yazılardan sorumlu değildir.


SOHBET GİRİŞİ ÜCRETSİZ JAVASIZ

Yorum Yapın