Maltepe çetelere karşı yürüyüş |

Maltepe çetelere karşı yürüyüş

Tarih 26 Ocak 2014

Gülsuyu-Gülensu halkı çete saldırılarına karşı Maltepe Meydanına yürüdü. Devletin çetelere verdiği desteği çekmesini ve saldırı gerçekleştirilen çete üyelerini tutuklamasını istedi.

İstanbul’un Maltepe İlçesi Gülsuyu ve Gülensu mahallelerinde yaşanan çete saldırılarına tepki gösteren halk Maltepe Meydanı’na yürüdü.

Gülsuyu-Gülensu halkı, “Yaşam alanlarımızı savunuyoruz” pankartı ile Maltepe Gezi direnişi forumu ise “Çetelere karşı mücadelede Gülsuyu-Gülensu halkı yalnız değildir” pankartı ile yürüdü. Yürüyüşte “Yıkımlara hayır”, “AKP’nin elleri hepimizin cebinde”, “İnsanlık uyuma hırsızlığa karşı dur”, “Rantsal dönüşüme hayır”, “Çeteler vuruyor devlet koruyor”, “Evime komşuma dokunma” dövizleri taşındı.

Yürüyüşte sık sık, “Hasan Ferit Gedik ölümsüzdür”, “Evime, komsuma, mahalleme dokunma”, “Çeteler vuruyor devlet koruyor”, “Her yer rüşvet her yer yolsuzluk”, “Halka değil çetelere barikat” sloganları attıldı.

Eyleme, Partizan, ESP, EMEP, ÖDP, Alınteri, Gülsuyu Dayanışma Merkezi (GÜLDAM), Gülsuyu-Gülensu Güzelleştirme Derneği, Gülensu Mahallesi Muhtarı Sabri Şakar, BDP, HDP, Maltepe Gezi Direnişi Forumu, Uğur Mumcu Furumu, Sokak Kültür Derneği ve İşçi-Der Anadolu Yakası katıldı.

Eylemde ilk sözü Gülensu Mahallesi Muhtarı Sabri Şakar aldı. Şakar, çetelerin devlet tarafından yaratıldığını ve destek sağlandığını belirtti. Sağlanan destek ile beraber Gülsuyu ve Gülensu mahallelerine gönderildiğini kaydeden Şakar, mahallenin gençlerinin çete saldırısına uğradığını ve tutuklandığını vurguladı. Gençlerin neden tutuklandığını ve neden hala hapishanede olduğunu soran Şakar, ellerini kollarını sallayarak dolaşan çete üyelerinin tutuklanmasını istedi.

Gülsuyu Dayanışma Merkezi’nden Yücel Demir, “Çete artıkları hakkında suç duyurusunda bulunulmasına rağmen yakalanmadı, temizlenmedi” dedi. Devletin, Gülsuyu ve Gülensu mahallelerindeki çete saldırılarını “örgüt çatışması” şeklinde yansıtmasını eleştiren Demir, çetelere geçit vermeyeceklerini belirtti.

Gülsuyu- Gülensu Güzelleştirme Derneği Başkanı Ali Şengül ise “Bizler, emekçiler, mahallemizde yaşananlardan dolayı mahallemizi terk etmemizi isteyenlere hayır diyoruz” diye konuştu. Çete saldırılarına, yozlaştırma faaliyetlerine asla ve asla izin vermeyeceklerini ifade eden Şengül, “Mahalleler bizimdir. Öyle de kalacak. 3-5 çeteye teslim etmeyeceğiz” dedi.

Gülsuyu- Gülensu Mahalle Meclisi adına Enver Delibaş, basın açıklamasını okudu. Gülsuyu ve Gülensu mahallelerinde çete saldırılarının 2013 yılının Mayıs ayından bu yana sürdüğünü belirten Delibaş, çete saldırılarında ESP üyelerinin yaralandığını, ESP Maltepe İlçe binasının silahlı saldırıya uğradığını, Özgür Gelecek ve DİHA muhabirlerinin de yaralandığını hatırlattı.

Çetelere karşı mücadele eden 10’u aşkın devrimcinin tutuklandığını kaydeden Delibaş, Gülsuyu-Gülensu Mahalle Meclisleri’nin taleplerini sıraladı:

-Tüm çeteler ve destekçileri tek tek yargılansın,

-Demokratik tepkilerini ortaya koyduğu ve yozlaşmaya karşı mücadele verdikleri için tutuklanan devrimciler serbest bırakılsın

-Tüm çetecileri ve saldırılarını görmezden gelen polisin ablukası son bulsun.”

Çetelerin saldırısında yaralanan Cemil Demir’de kısa bir konuşma yaptı. Demir, 9 ay önce bıçaklı saldırıya uğradığını ama saldırıyı gerçekleştirenlerin hala yakalanmadığını söyledi.

Maltepe Forumu’ndan ise Ali Kemal, “Mahallemizi çetelere teslim etmeyeceğiz. Bunun için örgütlü olmalıyız” şeklinde konuştu.

Eylem atılan sloganların ardından sona erdi.

Not: Sitemizde bulunan bu ve buna benzer bilgilerin birçoğu alıntıdır. Duygusohbet.com, kullanıcıları tarafından geliştirilen bir site olduğu için yazılardan sorumlu değildir.


SOHBET GİRİŞİ ÜCRETSİZ JAVASIZ

Yorum Yapın