Kiev’den sonra Venezüella karıştırılıyor |

Kiev’den sonra Venezüella karıştırılıyor

Tarih 24 Şubat 2014

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Batı’nın desteğini alan aşırı sağcı partilerin karıştığı şiddet olayları devam ederken, Venezüella’da da aşırı sağcılar sokaklar sokakları savaş alanına çevirdi. Çatışmalar sırasında Devlet Başkanı Nicolas Maduro yanlısı bir kişi vurularak öldürüldü.

Venezüella’da yaşanan şiddet olaylarında şu ana kadar 6 kişi hayatını kaybetti. Devlet Başkanı Nicolas Maduro, iktidardaki Sosyalist Partili bir milletvekilinin kardeşi olan Alexis Martinuez’in ülkenin merkezindeki Barquisimeto’da “faşist bir kurşunla” vurulduğunu söyledi.

Sekiz gündür yaşanan şiddet olaylarında onlarca kişi yaralanırken, çok sayıda kişi gözaltına alındı. Bu olaylar, Hugo Chavez’in ölümü ardından Nicolas Maduro’nun Nisan 2013’te Cumhurbaşkanı seçilmesinden bu yana en ağır olaylar oldu.

Çoğunluğu öğrenci olduğu iddia edilen eylemciler, özellikle son üç haftadır Maduro hükümetinin istifasını isterken, hükümeti ticari eşyalardaki sıkıntılar, işsizlik, güçlü enflasyon ya da muhalefete yönelik baskılarla suçluyor.

En şiddetli çatışmalar 20 Şubat Perşembe günü ülkenin batısındaki Tachira ve Merida eyaletlerinde gerçekleşti. Tachira eyaletinin başkenti San Cristobal’da çok sayıda esnaf kepenk indirirken, öğrenciler ve polisler sokaklarda kurulan barikatlarda karşı karşıya geldiler. Kentte savaş alanı manzaraları oluştu. Hükümet kentte takviye güç gönderdi.

Nicolas Maduro yaptığı açıklamada, Libya’da Kaddafi rejiminin devrilmesine yol açan müdahaleyi anımsatarak, “Burada bir Bingazi oluşturulmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

CNN’E UYARI

İçişleri Bakanı Michel Rodriguez ise San Cristobal’da, “Sözkonusu olan bir militerleşmedir. Biz Tachira sakinlerinin büyük çoğunluğuna hizmet etmek için buradayız. Bir diyalogun olabilmesi için, öncelikle düzeni tesis etmemiz gerekiyor” dedi.

Başkent Caracas’ta da Çarşamba akşamı şiddetli çatışmalar yaşandı. Perşembe günü sakin geçti.

Bu arada Devlet Başkanı Maduro, olayları yansıtma biçimini düzeltmemesi halinde Amerikan CNN televizyonu personelini sınırdışı etme uyarısında bulundu.

Ülkedeki atmosfer özellikle eylemlere üç hafta boyunca öncülük ettiği belirtilen 42 yaşındaki ekonomist Leopoldo Lopez’in 18 Şubat Salı günü tutuklanması ardından daha da gerginleşti. Lopez hakkında, 12 Şubat günü 3 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan gösterilerden sonra arama çıkarılmıştı.

WASHINGTON MU KIŞKIRTIYOR?

Voluntad Popular partisinin lideri Lopez, tutuklanması halinde yayınlanmasını istediği bir videoda, kendi yandaşlarına seslenerek “Bugün her zamankinden daha fazla, davamızın hükümetin gidişi olması gerekiyor” demişti.

Devlet Başkanı Maduro, Washington’u eylemcileri manipüle etmekle suçluyor. Bu nedenle 16 Şubat günü Amerika Konsolosluğu’nun üç grevlisinin sınırdışı edilmesini emretti. Venezüella hükümet bu görevlilerin ülkedeki gösterileri organize etmek ve olaylara katılan öğrencileri desteklemekle suçluyor.

PCF: YABANCI PARAMİLİTER GRUPLAR DESTEKLİYOR

Fransa Komünist Partisi (PCF) de Venezüella’da istikrarsızlık yaratılmak istendiğini belirterek, “En aşırı sağcılar tarafından Venezüella’da ülkeyi yeniden istikrarsızlık ve şiddet ortamına çekme teşebbüsü çerçevesinde organize edilen eylemleri şiddetle” kınadı.

Bu yeni şiddet olaylarının Bolivar devrimine bir son vermek için en kötü yöntemleri kullanmaktan tereddüt etmeyen bir muhalefetin yeni teşebbüsü olduğunu belirten PCF, bugün bir kez daha Nisan 2013’teki başkanlık seçimleri ve Ekim 2013’teki belediye seçimlerinde iki kez doğrulanan bir hükümetin meşruiyetine saldırı yapıldığını ifade etti.

Hükümetin ve Latin Amerikalı ilerici güçlerin kaygılarını paylaştıklarını dile getiren PCF, bu eylemlerin “yabancı paramiliter grupların desteğiyle planlandığına” işaret etti.

Not: Sitemizde bulunan bu ve buna benzer bilgilerin birçoğu alıntıdır. Duygusohbet.com, kullanıcıları tarafından geliştirilen bir site olduğu için yazılardan sorumlu değildir.


SOHBET GİRİŞİ ÜCRETSİZ JAVASIZ

Yorum Yapın