Kabataş savcısı O görüntülerin devamı var |

Kabataş savcısı O görüntülerin devamı var

Tarih 16 Şubat 2014

Kabataş savcısı: O görüntülerin devamı var
Gezi eylemleri sırasında bebeğiyle darp edilen Develioğlu’yla ilgili soruşturmayı yürüten ilk savcı konuştu. Savcı, görüntülerle ilgili “Asıl darp o görüntülerden sonra başlıyor” dedi.

canlı yayını izlemek için tıklayın GEZİ Parkı eylemleri sırasında İstanbul Kabataş’ta kucağında 6 aylık bebeği bulunan başörtülü Zehra Develioğlu’nun saldırıya uğradığı iddiasıyla yürütülen soruşturmanın savcısının değiştiği ortaya çıktı. Dosyanın eski savcısı Rasim Işıkaltın, ortaya çıkan görüntülerle ilgili ilk kez konuştu.

OLAY SONRA BAŞLIYOR
Akşam Gazetesi’nin haberine göre; Soruşturmanın eski savcısı Işıkaltın, Emniyet görevlileri ile birlikte olay yerine ait birçok mobese görüntüsü inceledi. Görüntüler doğrultusunda tespit edilen çok sayıda kişinin ifadesine başvuruldu. Bu sırada önceki gün olaya ilişkin ilk kamera kayıtları ortaya çıktı. Görüntülere göre Zehra Develioğlu 19.42 sıralarında bebek arabasıyla kameranın görüş açısına giriyor. Bir müddet sonra da eşinin gelmesiyle yolun karşısına geçerek uzaklaşıyor. Kayıtlarda Develioğlu’na müdahale görünmüyor.

YAKINDA DOSYAYA GİRECEK
Savcı Işıkaltın, “O ana kadar herhangi bir müdahale söz konusu değil. O görüntü olay anından öncesine denk gelen görüntülerdir” dedi. Işıkaltın soruşturma kapsamında Emniyet’te kayıtların incelenmesinin sürdüğünü saldırı karelerinin dosyaya girmesinin beklendiğini söyledi. Işıkaltın’ın görevden alınmasının ardından dosya yeni Savcı Mehmet Akıllı’ya verildi.

ADLİ TIP RAPORU VAR
Bu arada Develioğlu’nun avukatı Abdurrahman Kayapınar görüntülerin olayın tamamını yansıtmadığını belirterek, “Müvekkilimle çocuğunun Adli Tıp Kurumu’nun darp raporu bulunuyor” dedi. Kayapınar, “Olayın meydana geldiği bölgede bulunan bir kısım MOBESE kameralarının tahrip edildiği diğerlerininse olay yerini kaydetmediği tespit edildi. Yayımlanan kamera kayıtları da MOBESE kamerası kaydı olmayıp, bu nedenle net ve belirgin görüntüler içermiyor” dedi.

ACILARI ARTIYOR
Kayapınar şöyle devam etti: “Müvekkilime ait olmayan bir kısım beyanlar esas alınarak, görüntülerin bu beyanları desteklemediği iddia ediliyor. Müvekkilin etrafında kalabalık bir grup tarafından toplanılmış olması önemsiz bir olay gibi gösteriliyor. Müvekkilimin gerçek dışı beyanda bulunduğu yönünde bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Müvekkilimin yaşadığı acının artmasına neden olunuyor.

YALÇIN AKDOĞAN: PARELEL YAPININ YÖNLENDİRMESİ
BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı Yalçın Akdoğan, Kabataş’taki görüntülerle ilgili konuştu. Akdoğan, “Bir fotoğraf karesi üzerinden yorum yapılamaz. Ortada bir mağdur, anlattıkları ve adli tabipten aldığı raporlar var. Bunlar şu anda bizim için daha geçerlidir. O görüntülerle aksi ispat edilmiş değil. Bunlardan medet ummayı da doğru bulmuyoruz. Anlaşılan paralel yapının yönlendirmesiyle bu tür fotoğraf kareleri üzerinden bir anlam üretilmeye çalışılıyor. Bunlar ortada duran gerçeği değiştirmez.

Not: Sitemizde bulunan bu ve buna benzer bilgilerin birçoğu alıntıdır. Duygusohbet.com, kullanıcıları tarafından geliştirilen bir site olduğu için yazılardan sorumlu değildir.


SOHBET GİRİŞİ ÜCRETSİZ JAVASIZ

Yorum Yapın