İsrail siyahi milletvekilinin kan bağışı reddedildi |

İsrail siyahi milletvekilinin kan bağışı reddedildi

Tarih 12 Aralık 2013

rail’de Kızıl Haç ve Kızılay Hareketi ulusal şirketi olan gönüllü yardım kuruluşu Magen David Adom, Etiyopya kökenli siyasi bir milletvekilinin kan bağışını reddetti. Bu olay ülke çapında tartışma yarattı.

İsrailli gönüllü yardım kuruluşu Magen David Adom, 11 Aralık günü Pnina Tamano-Shata isimli siyahi milletvekilinin kan bağışını reddetti. Görüntülenen ve ses kaydı alınan kurumun bir sorumlusu “Sağlık Bakanlığı’nın direktiflerine göre, Etiyopyalı kökenli Yahudilere ait özel kan bağışının kabul edilmesi mümkün değil” dedi.

Bu sözler ülke genelinde tartışmalara yol açtı. İsrail medyasına göre, Sağlık Bakanlığı İsrail’de doğmayan Etiyopya kökenli Yahudilerin kanının, başta AİDS olmak üzere hastalık yaymaya elverişli olduğunu söyledi.

Kadın milletvekili Pnina Tamano-Shata, özel televizyon kanalı “10”a verdiği mülakatta, “bu hakaretin deri renginden dolayı tüm bir toplum yapıldığı” tepkisinde bulundu. Tamano-Shata, “32 yaşındayım ve İsrail’e geldiğimde 3 yaşındaydım. Askeri görevimi yaptım ve iki çocuğum var. Bana böyle bir muamele yapılmasının hiçbir gerekçesi yok” dedi.

Etiyopyalı milletvekili, bundan 16 yıl önce medya tarafından Sağlık otoriteleri Etiyopya toplumu tarafından verilen kanı kullanmadığını ortaya çıkarması ardından, Kudüs’te Etiyopyalı Yahudilerin büyük bir yürüyüş yaptığına dikkat çekti. Tamano-Shata, “Benim de eyleme katıldığım o dönemden bu yana bir şey değişmemiş” diye belirtti.

Yapılan görüşmeler ardından Magen David Adom yetkilileri, Etiyopyalı milletvekilinin kanını almaya hazır olduklarını ancak bunun dondurulacağı ve kullanılmayacağını söyledi.

Başbakan Benyamin Netanyahu’nun koalisyon üyesi merkezci parti Yesh Atid’in üyesi Etiyopyalı parlamenteri arayarak, “hayranlığını” ifade etti ve Sağlık Bakanlığı’nın bu olaya mahal veren direktifini yeniden inceleyeceğini söyledi.

Son 30 yıl içerisine 100 bini aşkın Etiyopyalı Yahudi İsrail’e göç etti. Bunların çoğu 1984 ve 1991’deki “Musa” ve “Süleyman” operasyonları sırasında yaşandı. Mevcut durumda, 80 bini Afrika’da doğmuş olan 120 bin Etiyopyalı Yahudi İsrail’de yaşıyor ve burada ayrımcılığa maruz kalıyor.

Not: Sitemizde bulunan bu ve buna benzer bilgilerin birçoğu alıntıdır. Duygusohbet.com, kullanıcıları tarafından geliştirilen bir site olduğu için yazılardan sorumlu değildir.


SOHBET GİRİŞİ ÜCRETSİZ JAVASIZ

Yorum Yapın