internet dikkat edin |

internet kullanıcılarinin dikkatine

Tarih 19 Ocak 2014

Kişisel verilerin ve iletişimin gizliliğini ihlal ettiği, temel insan hak ve özgürlüklerine aykırı davrandığı gerekçesiyle, yurttaşların tepki gösterdiği, Avrupa Parlementosu’nun Türkiye’yi de içeren bir kararıyla1 da AB sınırlarında faaliyetleri yasadışı hale gelen Phorm, Türkiye’de faaliyetlerine başladığını duyurdu.2 Şirket, Türkiye’nin fiili tekel durumundaki servis sağlayıcısı TTNET ile anlaştı. Aynı tarihlerde TTNET, GEZİNTİ adlı servisini başlattı. Bütün dünyada büyük tepkiler gören ve yasal yaptırımlarla faaliyetleri engellenen Phorm konusunda Türkiye’de İnternet kullancılarını kişisel verilerinin gizliliğine sahip çıkmaya ve tepki göstermeye çağırıyoruz.

TTNET’in yeni hizmeti GEZİNTİ adlı servisin “gezinti.com” adresindeki sitesinde Phorm ile ilgili herhangi bir ifade yok. Fakat hizmetin Phorm teknolojileri ile sunulduğunu tahmin etmek çok da zor değil.
Phorm nedir, ne yapar?
Phorm kendi ifadesiyle kullanıcıların internet deneyimlerini daha fazla kişiselleştirmeyi amaçlıyor. Bu tam olarak şu demek: Sizi gezdiğiniz siteler, tıkladığınız reklamlar, izlediğiniz videolar, doldurduğunuz formlar vb. aracılığı ile profilliyor. Elde edilen profile göre ticari olan/olmayan içerikler sunuyor. Yani İnternette neler yaptığınızı/davranışlarınızı izleyip ona uygun reklamlar ve içerikler sunuyor.
Bunun ne zararı var?
Öncelikle izleniyorsunuz. Fakat bu izleme DPI3 olarak bilinen teknolojilerle yapılıyor. Bu teknoloji sadece sizin bilgisayarınız ya da tarayıcınızla ilgilenmiyor. İnternet hattınızı izleyip, gelen giden tüm verilerinizi analiz ediyor. Bu durumun siz İnternette dolaşırken başınızda durup monitörünüzü izleyen bir çift gözden farkı yok.

İkinci büyük problem İnternet’in geleceğini tehdit etmesidir. İnternet gayri-merkezi, kendi dinamikleri ile gelişen, tarafsız küresel bir ağdır. Ağ teknolojileri “net tarafsızlığı” ilkesine göre çalışır. İnternetteki trafiğiniz, üzerinde gönderici/alıcı bilgileri bulunan paketler halinde akar. Paketler gönderir, paketler alırsınız. Ağ üzerindeki herhangi bir düğüm (paketinizi ulaşacağı hedefe doğru yönlendiren noktalar) sadece kaynak ve hedef adresleri okur, paketi ilgili yere teslim eder. Paketin içeriği, yani sizin erişmek veya iletmek istediğiniz bilgilerle ilgilenmez. Tüm paketlere eşit davranılır. Kimsenin paketi diğerlerinden değerli değildir. Tıpkı tarafsız çalışan bir postane gibi. DPI teknolojileri ve Phorm gibi DPI kullanarak profilleme/analiz yapan firmalar bu tarafsızlığı bozmakta, içeriklere göre paketleri tasnif etmekte, kişisel verilerimizi bilemediğimiz/kontrol edemediğimiz süreçlerden geçirmektedir. Bu da net tarafsızlığını bozmakta ve ağın yapısını ‘ticari önceliklere’ göre şekillendirme tehlikesiyle karşı karşıya getirmektedir.

Toplanan profillerin, elde edilen bilgilerin başka ne amaçla kullanıldığını bilememekte, denetleyememekteyiz. Bu hizmet ve altyapılar şeffaf, hesap verebilir değildir.

Kişisel verilerimizin ve iletişimimizin gizliliğini ihlal eden, İnternetin dağıtık, demokratik, tarafız yapısını bozan, merkezi, karanlık teknolojileri İnternet’te istemiyoruz. TTNET ve Phorm, Türkiye’deki faaliyetleri hakkında bilgi vermeli, yapılan bu işbirliğine derhal son vermelidir.

Kararın olumlu tarafları:
Bu karar TTNET ve iş ortağı PHORM şirketlerinin kişisel verilerimizi rızamız olmadan topladığını ve bu işlem sırasında Internet kullanıcılarını kasıtlı olarak yanılttıklarını resmi olarak belgelemiştir.
BTK TTNET abonelerinden rıza alma sürecinin ‘phishing (oltalama)’ diye tabir edilen hileli bir yönteme benzer şekilde yapıldığına dikkat çekmiş ve buna derhal bir son verilmesini istemiştir.
Bugüne kadar çoğu hileli bir şekilde Gezinti sistemi içine alınan tüm kullanıcıların sistemin dışına çıkarılması öngörülmüştür.
Rıza almak için sistemin detaylı bir şekilde kullanıcıya anlatılmasının ve bunun ardından açık bir şekilde onayın alınmasının istenmesi (opt-in) buna benzer uygulamalar için örnek karar teşkil etmektedir.
Kararın olumsuzlukları ve yetersizlikleri:
Kararda gittiği her ülkede benzer şekilde hileli uygulamaları yapan ve bu nedenle faaliyeti neredeyse tüm ülkelerde yasaklanan PHORM şirketinden ve bu şirketin TTNET bünyesinde kurduğu DPI (Deep Packet Inspection) alt yapısından hiç söz edilmemektedir. DPI Internet üzerindeki veri trafiğini denetleyerek kullanıcıların profilini çıkarmaya ve onları fişlemeye imkan veren bir teknolojidir.
Kararda PHORM’un kullandığı DPI sistemi ile kişisel verilerimizin tehdit altında olduğundan bahsedilmemektedir. Kararda kişisel verilerimizin İngiltere’deki PHORM sunucularına taşınıp burada analiz edilmesinden ve bu durumun en azından bir ulusal güvenlik sorunu olduğundan bahsedilmemektedir.
Kararda PHORM sisteminde her kullanıcıya bir numara verilip bu numarayla fişleme yapılmasından bahsedilmemektedir.
Kararda PHORM yazılım ürünlerinin anti-virüs programları tarafından “zararlı yazılım” (malware) olarak görüldüğünden bahsedilmemektedir.
Düşüncelerimiz:
PHORM’un sistemi kapsamında bugüne kadar ne kadar veri toplandığı, bu verilerin nasıl saklandığı ve ne amaçla kullanıldığı ayrıntılı şekilde incelenmelidir. Uygulamanın başlamasıyla ticari sırlarımız, genel profillerimiz, siyasi, dini, felsefi görüşlerimiz, hastalıklarımız, hangi bölgelerde hangi ilaçların tüketildiği, nelerin gündem olup konuşulduğu gibi hayatın tüm alanlarında belirgin ve detaylı haritalar çıkarılabilecek bilgiler toplanmıştır. Bu bilgiler PHORM şirketinden geri istenilmelidir.
Türkiye’deki süreç PHORM’un İngiltere’de geçirdiği süreci andırmaktadır. Bu ülkedeki süreç de PHORM’un üç büyük Internet Servis Sağlayıcısı ortaklığıyla kullanıcıları habersiz olarak sistem içine almasıyla başlamış, olayın açığa çıkmasıyla oluşan büyük tepki nedeniyle AB devreye girerek İngiltere hükümetini şirketin faaliyetine son vermeye zorlamıştır.
Taleplerimiz:
Bilindiği gibi PHORM her kullanıcıya bir numara verip bu numarayla Internet üzerinde yaptığı her hareketi izlemektedir. PHORM’un iddiası bu numaranın kişilerle bağlantısının kesilip anonimleştirildiğidir. Gittiği her ülkeden kovulan, para kaynakları şüpheli, neredeyse tüm eylemleri hile ve aldatma üzerine kurulu bu karanlık organizasyonunun verileri anonimleştirme iddiasına inanmak için çok saf olmak gerekir. Yüzlerce uzmana sahip BTK’nın yapılan işin gerçek niteliğini bilmemesi olanaksızdır. Bu bağlamda BTK’yı bu organizasyonu hala neden ülkemizde faaliyet göstermesine izin verdiğini açıklamaya davet ediyoruz.
Bundan sonraki ilgili kararlarında utangaçlığı terkedip PHORM ve DPI sözcüklerini açıkça telaffuz etmesini,
Bu fişlemenin yurtdışında yapılmasından kaygı duyduğunu ifade etmesini,
Benzer yollarla fişleme yapan Google gibi şirketlerin faaliyetini önleyemiyorsa en azından bu konularda Internet kullanıcılarını eğitmesini,
Tüm yurttaşların hayatını etkileyecek bir konu olduğundan TTNET ve PHORM arasında yapılmış olan anlaşmanın açıklamasını,
PHORM şirketinin Türkiye’ye gelme sürecinde istihbarat kuruluşlarıyla yaptığı toplantılarda nelerin konuşulduğunun açıklamasını,
ve nihayet ülkemizdeki Internet kullanıcılarının TTNET-PHORM tarafından hile yoluyla ve DPI teknolojisi kullanılarak fişlenmesinin önlenmesini; bu bağlamda PHORM şirketinin ülkemizdeki faaliyetini sonlandıracak kararları almasını talep ediyoruz.
Ülkemizdeki Internet kullanıcıları PHORM şirketinin faaliyetlerinin yasaklandığı ABD, Avrupa Birliği, Romanya ve Güney Kore’deki Internet kullanıcıları kadar saygıyı ve desteği haketmektedirler. Internet ortamındaki özgürlükleri de en az bu ülkelerdeki insanlar kadar önemlidir. Vatandaşlarının kişisel mahremiyetlerine saygı gösterilmesini isteyen ileri sanayi ülkelerinden kovulan bu organizasyonun Türkiye’ye gelme nedeni burayı kişisel mahremiyetin olmadığı ve insanların kendi özgürlükleriyle ilgilenmedikleri bir üçüncü dünya ülkesi olarak görmüş olmasıdır.
Tüm yurttaşları bu küçük düşürücü davranışa karşı çıkmaya, kişisel mahremiyetlerini ve özgürlüklerini savunmaya ve karanlık amaçlı TTNET-PHORM işbirliğine karşı çıkmaya davet ediyoruz.
BTK’nın bu karanlık işbirliğini nihai olarak sonlandırmasının tek yolu budur.
Alternatif Bilişim Derneği – 15 Aralık 2012

Not: Sitemizde bulunan bu ve buna benzer bilgilerin birçoğu alıntıdır. Duygusohbet.com, kullanıcıları tarafından geliştirilen bir site olduğu için yazılardan sorumlu değildir.


SOHBET GİRİŞİ ÜCRETSİZ JAVASIZ

Yorum Yapın