fethiye Kepazeliğe tepki yağdı |

fethiye Kepazeliğe tepki yağdı

Tarih 10 Mart 2014

Dün Fethiye’de kelimenin tam anlamıyla bir kepazelik yaşandı. Günler öncesinden örgütlenmeye başlayan ırkçılar HDP’nin ilçe merkezinin açılışını yapacağı gün göz göre göre provokasyon yaptı. Kimsenin bulunmadığı HDP binasını kundaklamaya çalışan bir avuç ırkçının tehditlerine “teslim olan” devlet HDP’nin tabelasını bizzat Kaymakam ve Belediye Başkanı’nın emriyle söktürüp, yerine Türk bayrağı astırdı. Mülki amirlerin ve polisin tutumundan cesaret alan ırkçı gürühlar ellerinde sopalar ve isim listeleriyle gece boyunca evlere ve dükkanlara saldırdı. Can güvenliği olmayan birçok HDP’li ve Kürt ilçeyi terk etmek zorunda kalırken demokratik kurumlardan provokasyona öfke yağdı.

DTK’den HDP’ye yönelik saldırılara karşı mücadele çağrısı

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Fethiye’de HDP’ye yönelik saldırıya ilişkin yazılı bir açıklama yaparak demokrasinin önemli aşamalarından biri olan seçim süreçlerinin siyasi partilerin kendilerini tanıtma, anlatma, projelerini halka sunma, halkla buluşma dönemleri olduğunu belirterek, “Ancak son günlerde HDP’nin seçim çalışmaları çerçevesinde yaptığı il ziyaretleri ırkçı, milliyetçi faşistlerin linç saldırılarıyla engellenmek ve baskı altına alınmak istenmektedir. Demokrasi güçlerine, Kürt halkına, çözüm sürecine, halkların barış ikliminde eşit ve özgür yaşam isteğine yapılan bu alçakça saldırı kabul edilemezdir” denildi.

‘Mülki amirler ve yargının sessizliği saldırganları cesaretlendiriyor’

Halkları karşıtlaştırmak isteyen, “kullanma tarihi” çoktan geçmiş olan bu ırkçı faşistlere yönelik güvenlik güçlerinin, mülki amirlerin ve yargının sessiz ve seyirci kalmasının saldırıları yapanları cesaretlendirdiği aktarılan açıklamada “Siyasi iktidarın ve ana muhalefet partisinin bu çirkin saldırıyı kınamamaları da manidardır. Diyarbakır Lice’de karakol yapımı için sadece demokratik tepkilerini ortaya koydukları için güvenlik güçleri, Kürt halkına yönelik tazyikli su, gaz bombaları ile şiddetli müdahalede bulunurken Fethiye’de ve diğer yerlerde yaşam hakkına kast amaçlı faşistlerin linç saldırılarını ise destekler bir duruş sergilemektedirler. Bunun adı gerçek bir ayrımcılık, çifte hukuk ve çifte standarttır” sözlerine yer verildi.

DTK açıklamasında demokrasi ve barış düşmanlarına karşı tüm demokrasi güçlerini birlikte mücadeleye ve HDP’ye sahip çıkmaya çağırdı.

DİSK: AKP’yi uyarıyoruz

HDP’ye yönelik saldırılar konusunda bir açıklama yapan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu ( DİSK) “Türkiye’de siyaset zeminini şiddet sarmalına çekmeye çalışan anlayışları ve buna çanak tutan iktidarı kınıyoruz!” dedi.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, HDP’ye yönelik saldırıları kınayan bir açıklama yayınladı. Beko, son günlerde zirve yapan HDP’ye yönelik saldırılara değinerek, “AKP’yi, sonunun nereye evrileceği kestirilemeyen, saldırganlığa prim veren bu tehlikeli politikaları konusunda uyarıyor; bugün HDP’ye, yarın ise kime veya nereye yöneleceği kestirilemeyen saldırıları şiddetle kınıyoruz. Nefret suçu işleyen saldırganlar bir an önce yakalanarak, yeni saldırılara zemin hazırlanmasının önüne geçilmelidir” dedi.

ÖDP: Asıl saldırıları meşrulaştıran zihniyet bölücü

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), HDP’ye yönelik ırkçı saldırılara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, şunlar belirtildi: “Son günlerde, HDP’nin yerel seçim çalışmalarına karşı bilinçli ve organize şekilde saldılar gerçekleştiriliyor. Urla’da, Ordu’da, Giresun’da ve son olarak Fethiye’de gerçekleştirilen saldırılar, günler öncesinden yapılan çağrılarla devletin gözü önünde yapılmıştır. Bu saldırılar karşısında önlem almak yerine, HDP tabelasını söküp yerine bayrak asanlar HDP’nin siyaset yapma hakkını alenen engellemektedir. Her yerde bölücülükten söz edip, faşist saldırıları meşrulaştıran bu zihniyetin kendisi bölücüdür. Halklar arasında düşmanlık tohumları eken, barış umutlarını provokasyonlarla ortadan kaldırmaya çalışanlar karşısında ÖDP, HDP ile dayanışma içerisinde olacaktır.”

Demirtaş: Fethiye sizin babanızın malı mı?

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Fethiye’de HDP’ye dönük gerçekleştirilen ırkçı saldırılara tepki göstererek, “Fethiye sizin babanızın malı mı, böyle bir ucuzluk olur mu? Oradaki kaymakamın yardımı ile oluyor. Belediye merdiven dayıyor, tabelayı indiriyor, bu alçaklıktır” dedi.

‘Bu ülke hiç kimsenin tapulu malı değildir’

HDP’ye dönük Fethiye’de gerçekleştirilen ırkçı saldırılara ilişkin konuşan Demirtaş, “Fethiye’deki alçaklığı gördünüz. Biz ısrarla gittiğimiz her yerde halkımıza sağduyu çağrısı yapıyoruz. Seçim siyasi bir rekabettir diyoruz. Halk kimi seçerse başımızın üstüne koyarız diyoruz. Fethiye’dekiler, HDP tabelası asılamazmış diyor. Fethiye sizin babanızın malı mı? Böyle bir ucuzluk olur mu? Oradaki kaymakamın yardımı ile oluyor bu olaylar. Belediye merdiven dayıyor, tabelayı indiriyor, bu alçaklıktır” ifadelerini kullandı.

‘Çıkıp demokrasi dersi vereceğine…’

HDP’ye yönelen saldırılar noktasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı uyaran Demirtaş, “Kaymakamın, emniyetin görevi o tabelayı korumak. Onlar ne yaptılar belediyenin vinciyle, polisin güvenliğinde, kaymakamın gözetiminde tabelayı indirdiler. Erdoğan’a sesleniyorum, eğer Başbakan’san oradakileri görevden alman lazım. Fethiye Kaymakamı, ilçe emniyet müdürü eğer siyasete kararlıysanız hodri meydan” dedi.

Devrimci 78’liler: Aynı filmin tekrar gösterilmesine izin vermemeliyiz

Devrimci 78’liler Derneği tarafından da HDP’ye yönelik saldırılara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, bu gibi saldırıların Türkiye’de daha öncede gerçekleştirildiği hatırlatılarak, “Aynı filmin tekrar gösterilmesine izin vermemeliyiz. Bu ülkede yaşayan halklarımızın meşru ve demokratik talepleri ile buluşmasını engellemeye yönelik bu saldırıları şiddetle kınıyoruz” denildi.

Halkevleri: Faşizme karşı HDP’li dostlarımızın yanındayız

Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy tarafından yapılan açıklamada ise, “Bilinmektedir ki ülkemiz tarihinde yaşanan hiçbir ırkçı, faşist, gerici saldırı kendiliğinden gerçekleşmemiştir. Bu saldırılarda mutlaka resmi ya da gayrı resmi görevliler iş başındadır. Yetkililerin aldığı tutumlar da bu saldırganlığa nasıl çanak tutulduğunu göstermektedir. Egemenlerin krizli dönemlerinde faşist saldırganlığa sarılmaları bu kirli düzenin klasik yöntemidir. Halkevleri olarak yaşanan saldırıları kınıyoruz. Faşizme karşı HDP’li dostlarımızın yanındayız. Bu ülkeyi ırkçılara, faşistlere, hırsızlara ve talancılara bırakmayacağız” diye belirtildi.

Türkdoğan: Barış ve çözüm karşıtları aktif

HDP’ye yönelik saldırıların tesadüf olmadığını belirten İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, “Polis gözetiminde gruplar bir araya geliyor. Emniyet istese bunları engelleyebilir. Böyle bir partinin saldırıya uğraması tesadüf değil. Barış ve çözüm karşıtlarının aktif olduklarını gösteriyor. Hükümetin vurdumduymaz tutumu var” dedi.

‘Saldırılar izleniyor’

Irkçı grupların gerçekleştirdiği saldırıların çok sayıda suçu kapsadığına işaret eden Türkdoğan, şunları dile getirdi: “Fethiye’de olan yağma suçu en ağır suçtur. Polis bunu seyrediyor. Mülki amirler ve polis içerisindeki kişilerle ilgili işlem yapılması gerekiyor. Ankara, İstanbul, Diyarbakır’da geçmişte Newroz öncesi faaliyet yapacağı düşünülen kişilere ilişkin polis takip yapar ve gözaltına alırdı. Irkçı faşist gruplara ilişkin bu yapılmıyor. Bu yapılmadığı gibi saldırılar da izleniyor. HDP’nin tabelasının indirilmesi vahim bir durumdur. Böyle bir şey olamaz.”

İHD seçim güvenliğinin sağlanmasını istedi

İnsan Hakları Derneği (İHD) seçim güvenliğinin sağlanması için İçişleri Bakanlığı’na önerilerinin yer aldığı dilekçe verdi. İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan imzasıyla verilen dilekçede, “30 Mart 2014 günü yapılacak yerel seçimlere gidilen bu süreçte, örgütlü ve organize edilmiş ırkçı grupların kimi yerlerde polis gözetiminde HDP’ye saldırılarda bulunması ve bu saldırıların linç hezeyanlarına dönüşmesi asla kabul edilemez. Bakanlığınızın emrinde bulunan mülki idare amirleri ve emniyet müdürlerinin İzmir Urla, Aksaray kent merkezi, Ordu kent merkezi ve Muğla Fethiye ilçe merkezinde meydana gelen ırkçı saldırıları önleyememiş olması kurumunuzun zafiyet içerisinde olduğunu göstermektedir. Böylesi bir durumda Türkiye’de seçim güvenliğinden bahsedilebilir mi? Sadece HDP’ye yapılan ırkçı saldırılar değil, aynı zamanda yoğun olarak BDP seçim bürolarına, kimi yerlerde ise AK Parti ve CHP seçim bürolarına yapılan saldırılar güvenlik önlemlerinin yeterli düzeyde alınmadığını, emniyet istihbarat faaliyetlerinin ise değerlendirilmediğini göstermektedir” denildi.

Not: Sitemizde bulunan bu ve buna benzer bilgilerin birçoğu alıntıdır. Duygusohbet.com, kullanıcıları tarafından geliştirilen bir site olduğu için yazılardan sorumlu değildir.


SOHBET GİRİŞİ ÜCRETSİZ JAVASIZ

Yorum Yapın