ETA’dan tarihi adım, silahsızlanma başladı |

ETA’dan tarihi adım, silahsızlanma başladı

Tarih 23 Şubat 2014

Bask ülkesinin bağımsızlığı için mücadele eden ETA’nın, silahlarını kullanım dışına çıkarmaya başladığı açıklandı.

Eylül 2011’de kurulan Uluslararası Ateşkesi Denetleme Komisyonu uzmanları, ETA’nın silahlarının kullanım dışına çıkarılmasına başlandığını bildirdi. Komisyon üyeleri Bilbao’da yaptıkları basın açıklamasında “Ocak ayı içerisinde ETA’nın bir miktar silahı kullanım dışına çıkardığı”nı doğruladıklarını kaydetti. Bu açıklama altı kişiden oluşan komisyonu yöneten Ram Manikkalingam tarafından yapıldı. Silahsızlanmadaki ilk adım komisyon tarafından kameraya alınarak yayınlandı.

Komisyon, daha önce Kuzey İrlanda, Güney Afrika ve Eski Yugoslavya’daki çatışmaların çözümünde yer alan kişilerden oluşuyor.

Bu tarihi gelişme Fransa ve İspanya yetkilileri tarafından beklendiği gibi minimize edilmeye çalışıldı. Birincisinde sosyalistler iktidarda, diğerinde muhafazakarlar. Ancak ETA konusunda her ikisi de ortaklaşıyor. Fransa İçişleri Bakanı Manuel Valls, Madrid ve Paris’in aynı çizgide olduğunu ve böyle kalacağını söyledi. Valls, “Terörizmle mücadele alanında, her iki hükümetlerimiz arasında en ufak bir mesafe olmayacak” dedi. İspanyol hükümeti de olaya şüpheci yaklaşarak koşulsuzu bir şekilde ETA’nın feshini istemeye devam ediyor.

ETA FRANSA VE İSPANYA İLE GÖRÜŞME İSTİYOR

ETA kendisinin tamamen feshetmeden önce, siyasi tutsakların Bask ülkesinin dışına dağıtılması politikasına son verilmesini istiyor. Bu uygulama ETA’nın tutsaklar üzerindeki etkisini kırmak amacıyla 1990’lı yıllarda devreye konuldu. ETA ayrıca Fransa ve İspanya ile görüşmelerin başlatılmasını istiyor.

BASK ÜLKESİNDE ETA’NIN SİYASİ ETKİSİ ARTTI

İspanya ve Fransız makamlar bu değişimin ardında, geleneksel devlet anlayışı çerçevesinde ETA’nın zayıflığını görüyor. Ancak bu süreçte Bask ülkesinde siyasi anlamda tarihi başarılar elde edildi. Bağımsızlıkçı sol partiler ülkedeki etkisini genişletti ve 2012’den bu yana bölgenin ikinci siyasi gücü durumdalar.

İspanya’nın 2.2 milyon nüfuslu Bask özerk bölgesinde 21 Ekim 2012 günü yapılan parlamento seçimlerinde muhafazakar milliyetçi PNV partisi 75 sandalyeden 27’sini alarak birinci olurken, Batasuna geleneğinden gelen sol ve bağımsızlıkçı partilerin koalisyonu EH Buldu önemli bir çıkış yaparak 16 olan sandalye sayısını 21’e yükseltmişti.

ETA 20 Ekim 2011’de silahlı mücadeleye son verdi. İspanya tarafından 2003 yılında yasaklanan ETA’nın siyasi kanadı Bask partisi Batasuna ise, Ocak 2013’te başında kendisini feshetti. Ancak Fransa’daki aynı isimle faaliyetlerini sürüyor.

ETA özellikle son saldırısını gerçekleştirdiği Ağustos 2009 tarihinden bu yana silahlı mücadeleye son verme yönünde mesajlarını arttırdı. En son 28 Aralık 2013’te Fransa ve İspanya cezaevlerindeki 500’ü aşkın tutsağın temsilini yapan EPPK kolektifi şiddete son verildiğini ilan ederken, ilk kez tutsakların özgürlükleri için bireysel girişimlerde bulunabileceğinden bahsetti. Açıklamada, ETA’nın temel taleplerinden biri olan kolektif bir af ifadesi kullanılmadı.

ETA’daki değişimlere ilişkin başka sinyaller de geldi. 11 Ocak günü Bilbao’da düzenlenen bir yürüyüşe 100 bini aşkın kişi katıldı. Yürüyüşte tutsaklara özgürlük talep edildi.

7 Şubat günü ETA yayınladığı bir bildiride ilerlemeler yaşandığını ve bunu dikkate aldıklarını belirtilerek, kısa bir süre içerisinde belirgin bir jestte bulunulacaklarını kaydetmişti.

Komisyonun başkanı Nisan 2013’te yaptığı açıklamada ETA’nın gizli bir şekilde silahlar ve patlayıcıların operasyonal kullanım dışına çıkarılmasının tek taraflı bir sürece dahil edilmesini istediğini belirtmişti.

Not: Sitemizde bulunan bu ve buna benzer bilgilerin birçoğu alıntıdır. Duygusohbet.com, kullanıcıları tarafından geliştirilen bir site olduğu için yazılardan sorumlu değildir.


SOHBET GİRİŞİ ÜCRETSİZ JAVASIZ

Yorum Yapın