Dünyada kadına yönelik cinsel saldırılar |

Dünyada kadına yönelik cinsel saldırılar

Tarih 25 Şubat 2014

Dünya genelinde 56 ülkede kadınların durumuna ilişkin yapılan bir araştırmadaki ilk genel değerlendirmeye göre her 14 kadından biri, kendi partneri dışında bir kişinin cinsel saldırısına uğruyor. Başta Afrika olmak üzere dünyanın dört bölgesinde cinsel şiddet çok yaygın yaygın.

Araştırmacılar toplam 56 ülkedeki durumu ele alırken, 77 araştırmanın sonuçlarını inceledi. İngiliz sağlık dergisi The Lancet tarafından yayınlanan araştırma, kadınlara yönelik cinsel şiddetin boyutlarını gözler önüne seriyor.

Güney Afrika’daki bir araştırma enstitüsünde çalışan araştırmanın temel yazarlarından Pr Noeemah Abrahams, “Cinsel şiddetin, tüm dünya kadınlarının ortak tecrübesi olduğunu ve dört bölgede kadınların yüzde 15’inden fazlasına ulaşan oranlarda endemik olduğunu tespit ettik” dedi.

DÖRT BÖLGEDE CİNSEL ŞİDDET ENDEMİK

Araştırmaya katılan kadınların yüzde 7,2’si erkek arkadaşı veya eşi olmayan kişiler tarafından cinsel saldırıya maruz kaldıklarını söylüyor.

Cinsel saldırılarda en yüksek oran Sahra Altı Afrikası’nda kayda geçti. Orta Afrika’da yüzde 21 ile rekor düzde cinsel şiddet yaşanırken, Güney Afrika’da bu oran yüzde 17,4. Avustralya ve Yeni Zelanda’da de durum iç açıcı değil. Buralarda yaşayan kadınların yüzde 16.4’ü cinsel saldırıya maruz kaldıklarını söyledi.

ORTADOĞU’NUN CİNSEL ŞİDDET KARNESİ AVRUPA’DAN İYİ

Cinsel şiddet olaylarında en düşük oranlar yüzde 3,3 ile Güney Asya, yüzde 4.5 ile Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da gözlemlendi.

Avrupa’da cinsel şiddet oranlarının oldukça yüksek olması dikkat çekiyor. Doğu Avrupa yüzde 6,9 ile kendi içerisinde en düşük oranı temsil ederken, orta Avrupa’da yüzde 10,7 ve Batı Avrupa’da yüzde 11,5 olarak en yüksek seviyeye ulaşıyor.

Abrahams, yaptığı açıklamada bu araştırmanın Avrupa ülkeleri, Latin Amerika, Güneydoğu Asya ile Avustralya ve Yeni Zelanda’dan gelen yeterli verilere dayandığını söylerken, dünyanın diğer bölgelerindeki verilerin ya kısmi ya da yok olduğunu söyledi.

Cinsel şiddetin standart bir tanımının olmadığına işaret eden Abrahams, araştırmacıların genellikle şu tipte yeteri kadar geniş bir soru kullandığını söyledi: “Partnerinizin dışında başka biriyle istemediğiniz halde cinsel ilişkiye zorlandınız mı?”

Not: Sitemizde bulunan bu ve buna benzer bilgilerin birçoğu alıntıdır. Duygusohbet.com, kullanıcıları tarafından geliştirilen bir site olduğu için yazılardan sorumlu değildir.


SOHBET GİRİŞİ ÜCRETSİZ JAVASIZ

Yorum Yapın