Bu yılın modası işgal, direniş |

Bu yılın modası işgal, direniş

Tarih 15 Ocak 2014

Hakları ödenmediği için direnişe başlayan, ardından fabrikayı işgal ederek patronsuz üreten Kazova işçilerinin ürettiği kazaklar, sanatçılar tarafından sergilendi. Defilede konuşan Metin Yeğin, “Bu yılın modası; işgal et, diren, üret” dedi.

Alacakları ödenmediği için 28 Nisan’dan bu yana fabrika önünde direnişte olan Kazova işçileri, işgal ettikleri fabrikada patronsuz ürettikleri kazakları, bugün düzenledikleri bir defile ile sergiledi.

Defileye Pelin Patu, Gülay, Cengiz Bozkurt, Hakan Yeşilyurt, İlkay, Güler İnce, Burcu Deniz, Ezgi Kaya, Mehmet Esatoğlu’nun da içinde yer aldığı sanatçılar katıldı.

Defile, Teneke Trampet’in dinletisiyle başladı. Ardından Devrimci İşçi Hareketi adına Behiş Aşçı söz aldı. Aşçı, “Bu direniş artık işçilerin emeklerinin karşılığı alma mücadelesini çoktan geçti. Bu artık ideolojik bir mücadele. Bir yanda patronlar ve onları destekleyen düzen, diğer yanda işçiler ve onları destekleyen halk. Bir yanda düzen ideolojisi, diğer yanda devrimci ideoloji” dedi.

‘ŞAŞKINDIK, SONRA DİRENMEYİ ÖĞRENDİK’

Aşçı’nın ardından söz alan Bülent Ünal ve Yaşar Günay, direnişleri hakkında bilgi verdi. 31 Ocak günü 4 aylık maaşları, kıdam ve ihbar tazminatları, izin ve fazla mesai ücretleri ödenmeden patronun ortadan kaybolduğunu anlatan işçiler, “Şaşırdık, ne yapacağımızı bilemedik. Evimize gittik. Daha sonra fabrikadan mal kaçırıldığını öğrendik. Fabrikanın önünde toplandık. Devrimci İşçi Hareketi’ni bulduk. DİH’in öncülüğünde direnişe başladık” dedi.

Eylem içerisinde direnmeyi öğrendiklerini anlatan işçiler, 28 Nisan’da fabrika önünde kurdukları çadırla direnişlerini daha geniş bir kesime duyurmaya başladıklarını belirtti.

Patronun fabrikadaki son makineleri kaçırma girişimine engel olmaya çalıştıklarını hatırlatan işçiler, “Hakkımız olan makineleri götüremeyince, aynı gün fabrikayı işgal ettik ve açlık grevine başladık. Daha sonra da kendimiz üretmeye karar vredik” diye ifade etti.

‘PATRONSUZ ÜRETİYORUZ’

Fabrikada üretilmiş ve yarım kalan kazakları onardıklarını ve bunları park forumlarında sattıklarını söyleyen işçiler, şöyle konuştu: “Tamamladığımız kazakların satışından elde ettiğimiz gelirlerle hasar verilmiş makineleri onardık. Şu an 3 tane dokuma makinesini çalışır hale getirdik. Artık bu makinelerde kendimiz üretiyoruz. Başımızda patron olmadan üretiyoruz. Üretmeye de devam edeceğiz.”

İşçilerin ardından söz alan Metin Yeğin, kapitalistlerin işçilere ait bir çok kelimeyi çalarak kullandığını hatırlattı. Yeğin, “Biz de onların bir kelimesini, defileyi aldık. Bu yılın modası; işgal et, diren, üret” diye konuşurken Çalışma Bakanlığı’na şöyle seslendi: “Bu fabrikayı kamulaştır ve işçilere devret.”

Dünyada birçok fabrika işgaline tanık olduğunu anlatan Yeğin, “Ama siz ve ben ilk kez, işgal edilen bir fabrikada işçilerin ürettiği ürünlerin defilesine katılıyoruz” dedi.

Yeğin ardından defileye geçildi. Pelin Patu, Gülay, Cengiz Bozkurt, Hakan Yeşilyurt, İlkay, Güler İnce, Burcu Deniz, Ezgi Kaya, Mehmet Esatoğlu’nun da içinde yer aldığı sanatçılar, işçilerin ürettiği kazakları sergiledi.

“İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız”, “Direne, direne kazanacağız” sloganlarının atıldığı defile, müzik dinletisiyle sona erdi.

Not: Sitemizde bulunan bu ve buna benzer bilgilerin birçoğu alıntıdır. Duygusohbet.com, kullanıcıları tarafından geliştirilen bir site olduğu için yazılardan sorumlu değildir.


SOHBET GİRİŞİ ÜCRETSİZ JAVASIZ

Yorum Yapın