bedeli askerlik |

Bedeli Askerlik ?

Tarih 17 Ocak 2014

binlerce genç bedeli askerligin cıkmasını istiyor ki çıkmalıda aslında söyle bir yasa olmalı isteyen bedeli yapar isteyen gider böylece türkiye avrupa insan hakları mahkemesinden ceza almış olmicak vijdani red hakını insan hakkları olarak kabul eden avrupa insan haklari mahkemesi

türkiye vijdani red davasından mahkum oldu bundan ötürüde bedeli askerlik olması gerekiyor

Vicdani retçi Mehmet Tarhan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) Türkiye’ye karşı açtığı davayı kazandı. Mahkeme Türkiye’yi 12 bin euro ödemeye mahkum etti.

AİHM’in Türkiye Hakkındaki Vicdani Ret Kararı[değiştir

AİHM kararları göz önüne alındığında Türkiye’nin vicdani ret hakkını tanımakla yükümlüdür. AİHM’in vicdani ret hakkını tanıması yönünde Türkiye’ye ışık tutan Bayatyan / Ermenistan kararının etkisi, doğrudan Türkiye için verilen Erçep /Türkiye kararı ile pekişmiştir. Bu kararla Türkiye, AİHS m. 46/1 uyarınca inanç özgürlüğü kapsamında vicdani ret hakkını tanımakla yükümlü hale gelmiştir. AİHS m. 46/1’e göre sözleşmeci devletler, taraf oldukları davalarda Mahkeme’nin vermiş olduğu karara uymayı taahhüt ederler

AVRUPA DÜZENLEME BEKLİYOR
AİHM’in bağlı olduğu Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, geçtiğimiz yıl, AİHM’in vicdani ret kararlarını uygulamayan Türkiye’ye “en kısa zamanda düzenleme yapılması” talimatını vermişti. Türkiye’nin öncelikle 1930 tarihli Askeri Ceza Kanunu’nun 2000 yılında yenilenen “emre itaatsizlik” düzenlemelerini değiştirmesi bekleniyor.

Bu yapılırken, vicdani retçilere sürekli cezalandırma ya da haklarında dava açılması yerine askerliğe alternatif hizmet yaptırılması konusunda formül geliştirilmesi isteniyor. Avrupa Konseyi’nin 47 üye ülkesinde vicdani ret hakkını sadece Türkiye, Azerbaycan ve Ermenistan tanımıyor.

lütfen yorumda bulunuz..

Not: Sitemizde bulunan bu ve buna benzer bilgilerin birçoğu alıntıdır. Duygusohbet.com, kullanıcıları tarafından geliştirilen bir site olduğu için yazılardan sorumlu değildir.


SOHBET GİRİŞİ ÜCRETSİZ JAVASIZ

Yorum Yapın