Bakanlık şiddet verilerinde kendisiyle çelişti |

Bakanlık şiddet verilerinde kendisiyle çelişti

Tarih 15 Aralık 2013

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın kadına dönük şiddet verileri çelişkili. Çelişki Tanrıkulu ve Ayla Akat’ın soru önergelerine verilen yanıtlarla ortaya çıktı.

Bianet’in haberine göre CHP İstanbul vekili Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesini cevaplayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, 2012 yılında bakanlığa şiddet mağduru 5040 kadının başvurduğunu söyledi.

Bakanlığın veri tabanındaki bilgilere göre, kadınlar en çok kocalarından şiddet gördü. Şahin’in açıklamasına göre, “1551 koca, 110 baba, 76 kardeş, 22 oğul, 17 anne, 15 kayınvalide, yedi kayınpeder, altı arkadaş, dört üvey baba, üç üvey anne, üç enişte, üç çocuk, iki damat, iki komşu, bir torun, bir amca, bir dayı, bir dede, bir kuma, bir üvey kardeş ve bir yenge yakını” kadınlara şiddet uyguladı.

3 BİN 212 VAKADA FAİL YOK!

Bin 828 vakanın failleri yukarıdaki gibi sıralanırken, geriye kalan 3 bin 212 kadına şiddet uygulayan failler ise açıklamada yer almadı.

SORU ÖNERGELERİNDE SAYI DEĞİŞTİ

Şahin, Tanrıkulu’nun önergesine verdiği cevapta 2012 yılında Bakanlığa şiddet mağduru olarak 5040 kadının başvurduğunu belirtti. Ancak Bakanlık 28 Kasım’da BDP Batman milletvekili Ayla Akat Ata’nın soru önergesine verdiği cevapta ise 2012’de Bakanlığa 6547 kadının başvurduğunu söylemişti.

Erkek şiddetine maruz kalan kadınların sayısı birçok soru önergesine konu oldu. Ancak hem soru önergelerine verilen cevaplar hem de bakanların basın kuruluşlarına yaptığı açıklamalar ortaya çelişkili bir tablo çıkarıyor.

Örneğin Adalet Bakanlığı’na göre 2009’un ilk yedi ayında 953 kadın öldürülmüş. İçişleri Bakanlığı’na göre ise 2009’da 324 kadın öldürülmüş. Şahin’in İçişleri Bakanlığı’na referansla açıkladığı verilere göre ise bu sayı 171.

Not: Sitemizde bulunan bu ve buna benzer bilgilerin birçoğu alıntıdır. Duygusohbet.com, kullanıcıları tarafından geliştirilen bir site olduğu için yazılardan sorumlu değildir.


SOHBET GİRİŞİ ÜCRETSİZ JAVASIZ

Yorum Yapın