5 kardeşin 5 de cezaevinde sürgünde |

5 kardeşin 5 de cezaevinde sürgünde

Tarih 06 Ocak 2014

Sıkandal bir olay daha aileye işkence olsun diye 5 kardeş farklı şehirlere sürgün edilmiş
peki bu aile nasıl çocukları ile görüşcek farklı 5 şehirdeki ceza evlerini nasıl dolascak ?
diceksiniz ki suç işlemeselerdi ne işleri var cezaevinde
Belkide ortasa kesinleşmis bir ceza yok veya kesinleşmiş bir ceza olsada insan haklari die bir kavram var..

Van-Gürpınar Kapalı Cezaevi’nden gönderilen bir mektup bir ailenin trajedisini ortaya çıkardı. Mektubu gönderen Fırat Ertunç kendisi ve diğer 4 kardeşinin de cezaevinde olduğunu, tümünün de farklı cezaevlerine sürgün edildiğini yazdı. Ertunç beş kardeşin bulunduğu bir fotoyu da ekleyerek Hakkari’de kalan anne ve babasının yarım saatlik görüş için Tekirdağ’dan Ankara’ya, oradan Van’a gitmelerinin nasıl işkenceye dönüştüğünü anlattı.

“Fotoğraftaki kardeşlerimin kaldığı yer ve isimlerini yazıyorum. Belki fotoğraf yayınlanır ve gerçekleştirilmiş sürgünlerin önüne geçilmesi için kamuoyu oluşturur” diyen Fırat’ın DİHA’ya göndermiş olduğu mektubu olduğu gibi yayımlıyoruz:

“Ben Fırat Ertunç, şu an Gürpınar K-1 Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunmaktayım. 2009’da cezaevine girdim. Beş kardeşiz ve şu an beşi de cezaevinde ve yıllarca hapis cezasına çarptırıldı. Aslında bu mektubu yazmamdaki amaç İnsan Hakları Derneği ve diğer sivil toplum kuruluşlarının bize dayatılan bu zulmün farkında olmasıdır. Beş kardeşin beşi de farklı cezaevlerinde tutuluyor. Tekirdağ F Tipi’nde 2, Ankara Çocuk Kapalı Cezaevi’nde 1, Van F Tipi Kapalı Cezaevi’nde ve ben de dahil Türkiye’nin farklı illerine sürgün edildik. Ailemizin maddi imkanları onları Hakkari’den bu değişik illere gitmesine büyük bir engel teşkil ediyor. Devletin politik bir saldırı ile yüzyüzeyiz. Sizlerin aracılığıyla gerekli ilgili kurumların ve örgütlerin duyarlı olacağı ve en azından bu durumun kamuoyuna durulmasını düşündük. Bizim yaşadığımız durumun benzerini Kürdistan’da binlerce yurttaş yaşıyor ama bu durumun önüne geçilmesi için yeterli bir çaba gösterilmiyor. Sizler ne kadar duyarlılık göstererek sesimizi dışarıya duyuruyorsanız da irademiz dışında gerçekleşen sürgünlerin kamuoyunda kınanması ve protesto edilmesi ve bunun gündemde tutularak bir sonuca gidilmesinde ne yazık ki, bir sonuç alamıyoruz.

Kürt olmanın ve siyasi bir iradeye sahip olmanın gerekliliği Türkiye politik hayatında hapistir karşılığı. Bizler de böyle bir tutuma gittiğimizdendir ki, şuan böyle bir mağduriyetle karşı karşıyayız.

Sizlere göndermiş olduğum resimde sadece babamız ve annemiz şuan dışarıdadır. Onlar da bu durumdan ötürü gerçek bir mağduriyet yaşamaktadırlar. Fotoğraftaki kardeşlerimin kaldığı yer ve isimlerini yazıyorum. Belki fotoğraf yayınlanır ve gerçekleştirilmiş sürgünlerin önüne geçilmesi için kamuoyu oluşturur.

Fotoğraftakiler, Ferhat Ertunç-Ankara Cezaevi (oturan). Soldan, Ahmet Ertunç (babam), Fırat Ertunç (ben) – Gürpınar K-1 Tipi Cezaevi, Ali Ertunç-Van F Tipi Cezaevi, Murat Ertunç ve Recep Ertunç – Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde bulunmaktadırlar.

Meclis İnsan Hakları’nın da bu konuda duyarlılık gösterebileceğini düşünüyorum. Bütün kardeşlerimi ve diğer doğu illerinden sürgüne gönderilmiş tutsakların aileleri gerçek anlamda bir sürgüne zorlanıyor. Bugün Hakkari’den Van’a gelmek büyük bir problemken Tekirdağ’a uzanan bir yolu gitmek ve 30 dk. Görüş yapmak gerçekten büyük bir işkenceye dönmektedir.

Bu temelde sesimizi duyurmak istiyoruz. Şimdiden göstermiş olduğunuz duyarlılık için teşekkür ediyoruz.”

Not: Sitemizde bulunan bu ve buna benzer bilgilerin birçoğu alıntıdır. Duygusohbet.com, kullanıcıları tarafından geliştirilen bir site olduğu için yazılardan sorumlu değildir.


SOHBET GİRİŞİ ÜCRETSİZ JAVASIZ

Yorum Yapın